Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság hadserege hadihajókról indított Tomahawk rakétákat és vadászgépeket vetett be a csapásokban – közölte több amerikai tisztségviselő az Associated Pressnek. A katonai célpontok között logisztikai csomópontok, légvédelmi rendszerek és fegyverraktárak vannak.
A Fehér Ház által kiadott nyilatkozat szerint Ausztrália, Bahrein, Dánia, Németország, Hollandia, Kanada, Dánia, Új-Zéland, a Koreai Köztársaság, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok kormánya vett részt a csapásokban, és
nem haboznak megóvni az életeket és megvédeni a kereskedelem szabad áramlását a világ egyik legkritikusabb vízi útvonalán.
Rishi Sunak brit miniszterelnök is közleményt adott ki a katonai akcióról, amelyben „korlátozott, szükséges és arányos önvédelmi akciónak” minősítette azt. Az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma közleményben tudatta, hogy „különös gondot fordítottak a polgári lakosságot fenyegető kockázatok minimalizálására”, és hogy „a korai jelek szerint a húsziknak a kereskedelmi hajózást fenyegető képességei megtorpantak”.
Néhány demokrata már most reagált a katonai csapásokra, mondván, hogy az elnöknek előbb a kongresszushoz kellene fordulnia, mielőtt akcióba lépne. Ro Khanna kaliforniai képviselő szerint: „Az elnöknek a kongresszushoz kell fordulnia, mielőtt csapást mérne a jemeni húszikra és belekeverednénk egy újabb közel-keleti konfliktusba.” Az amerikai szenátus republikánus vezetője, Mitch McConnel viszont támogatta az akciót, bár szerinte „már késő” volt.
Richard Marles védelmi miniszter szerint Ausztrália személyi támogatást nyújtott az USA és az Egyesült Királyság számára a csapásokhoz.
Biden nyilatkozatában így fogalmazott:
Ezek a csapások közvetlen válaszok a Vörös-tengeren a nemzetközi tengeri hajók elleni példátlan húszi támadásokra – beleértve a történelemben először hajók elleni ballisztikus rakéták használatát.
Biden azt is elmondta, hogy hajlandó lenne további támadásokat engedélyezni Jemen ellen, ha a húszik hajózás elleni támadásai nem szűnnek meg. „Nem fogok habozni, hogy szükség esetén további intézkedéseket vezényeljek népünk és a nemzetközi kereskedelem szabad áramlásának védelme érdekében” – mondta.
Ellenreakciók
Jemenből érkező reakciók szerint a pénteki csapások célpontjai egy légibázis, repülőterek és egy katonai tábor voltak. A hivatalos húszi média szerint a húszi külügyminiszter-helyettes, Husszein al-Ezzi azt mondta:
Hazánkat masszív, agresszív támadásnak vetették alá amerikai és brit hajók, tengeralattjárók és harci repülőgépek. Amerikának és Nagy-Britanniának fel kell készülnie arra, hogy súlyos árat kell fizetnie, és viselnie kell ennek az égbekiáltó agressziónak minden szörnyű következményét.
A jemeni húszik szóvivője pénteken azt mondta, hogy nem indokolt az amerikai–brit támadás Jemen ellen – jelentette a Reuters hírügynökség.
Az iráni külügyminisztérium szóvivője, Nasszer Kanáni nyilatkozatot adott ki: „Határozottan elítéljük az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság által ma reggel Jemen több városa ellen végrehajtott katonai támadásokat. Ezt Jemen szuverenitásának és területi integritásának egyértelmű megsértésének, valamint a nemzetközi törvények, szabályok és jogok megsértésének tekintjük.”
A libanoni Hezbollah nagy hatalmú fegyveres csoport is reagált pénteken a légicsapásokra és elítélte azokat. „Az amerikai agresszió ismét megerősíti, hogy az Egyesült Államok teljes mértékben partner a cionista ellenség által Gázában és a régióban elkövetett tragédiákban és mészárlásokban.”