
Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
Vészesen emelkedik a vízszint a Fidzsi-szigeteken. A helyi lakosok kitartóan küzdenek, alkalmazkodnak ehhez a folyamathoz, de a sziget egyes részein már nincs tovább…
A játszóterek, utcák vannak már víz alatt, és nem látszik enyhülés. A lakosoknak költözni kell. A Fidzsi-szigetek kormánytisztviselői szerint Serua-sziget egyike annak a sok tengerparti falunak, amelyek nehéz döntéseket hoznak jövőjükkel kapcsolatban, és kormányzati segítséget kérnek az alkalmazkodáshoz vagy költözéshez szükséges drága projektekhez.

A Fidzsi-szigetek fővárosában, Szuván július közepén tartott csúcstalálkozón 15 alacsonyan fekvő csendes-óceáni szigetország vezetői az éghajlatváltozást nyilvánították a „legnagyobb egzisztenciális veszélynek”.
Az éghajlatváltozás legközvetlenebb hatásaival szembesülve azt akarják, hogy a globális felmelegedéshez legnagyobb mértékben hozzájáruló fejlett országok ne csak csökkentsék kibocsátásaikat, hanem fizessenek is azokért a lépésekért, amelyeket a szigetlakóknak meg kell tenniük, hogy megvédjék népüket az emelkedő tengerszinttől. A nyomás kulcsfontosságú csatává vált az ENSZ klímakonferenciáin.
A partfalak építése, a mangrove-ültetvények telepítése és a vízelvezetés javítása sok esetben már nem elegendő a falvak megmentéséhez – mondja Shivanal Kumar, a Fidzsi-szigeteki gazdasági minisztérium éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodási szakértője.

“Sok közösség valódi válságban van, és megpróbálnak túlélni” – mondja. “Az éghajlatváltozás hatásai évek óta érezhetőek, de most eljött az idő, amikor feladták, és azt mondták, hogy itt az ideje, hogy költözzenek.”
Az áthelyezés célja az emberek életminőségének megőrzése azáltal, hogy megvédjük az embereket az emelkedő tengertől, a nagyobb viharhullámoktól és a szélsőségesebb ciklonoktól, mondja Kumar.
Fidzsi-szigetek, egy több száz szigetből álló szigetcsoport Új-Zélandtól mintegy 2000 km-re (1200 mérföldre) északra, 2014-ben az első csendes-óceáni szigetország lett, amely az emelkedő tengerszint miatt közösséget telepített át.

Hat falu költözött el vagy tervez elköltözni kormányzati támogatással, de még folyamatban van egy új eljárás a legsürgősebb költöztetések előtérbe helyezésére.
További 795-nek el kell költöznie – mondja Salote Nasalo, az ifjúsági klímaaktivista, aki azt mondja, hogy álmatlanul forgolódik esténként, ha arra gondol, hová mehetnek. A csendes-óceáni fiatalok továbbra is tiltakoznak a nagy kibocsátók tétlensége ellen, mondja Nasolo, a University of South Pacific hallgatója.