Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
Az űrkutatás történetében történelmi jelentőségű az a Holdról származó 5 porminta, amely kalandos úton jutott el egy aukciós házba. Az egyedi minták akár 420 millió forintért is elkelhetnek.
Az 1969-es Apollo 11 küldetés során, a Neil Amstrong által összegyűjtött holdpor árverésre kerül április 13-án, a New York-i Bonhams nemzetközi aukciósházban. Mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak, aki az űr ritkaság boldog tulajdonosa szeretne lenni, amely akár 1,2 millió dollárt (közel 420 millió forint) is érhet.
Moon dust gathered by Apollo 11 Astronaut Neil Armstrong to go up for auction https://t.co/Pbn8mg12Mc pic.twitter.com/eEeVQzdYQf
— The National (@TheNationalNews) April 12, 2022
A holdpor minták hosszú és kalandos utat jártak be az eladásig. Az egyedi űrszemcséket a NASA hitelesítette, így legálisan értékesíthetők.
A Bonhams Aukciósház munkatársa, Adam Stackhouse így nyilatkozott a különleges ereklyéről:
„Nem volt még példa arra, hogy egy hitelesített Apollo holdminta kerüljön kalapács alá, ezért nagyon örülünk és megtiszteltetésnek tartjuk, hogy nálunk kerül árverésre”.
A történet érdekessége, hogy miután az Apollo 11 visszatért a földre missziójából a Neil Amstrong által összegyűjtött kőzetmintákkal, a küldetés végére csaknem teljesen üres maradt a táska. Ugyanakkor a holdanyag-részecskék megtapadtak rajta. A Nasa szerint a porszemcséket tartalmazó táska egy kansasi űrmúzeumhoz került, melyet a múzeum igazgatója, Max Ary ellopott, ezért eljárás indult ellene.
A későbbiekben Nancy Lee Carlson, illinoisi ügyvéd vette meg a relikviát 2015-ben egy aukción, potom 995 dollárért (348 ezer forint). Carlson még ebben az évben elküldte a táskát a NASA-nak, hogy hitelesítse eredetét. Az űrügynökség hitelesítette a táskát, de nem volt hajlandó Carlson-nak visszaadni, mondván, hogy ez a kormány jogos tulajdona – olvasható az NBC News oldalán.
Nancy végül visszaperelte a holdport tartalmazó táskát, amit 2017-ben sikerült eladnia a Sotheby’s New York-i aukcióján 1,8 millió dollárért ( közel 630 millió forint). Carlson most a táskán megtapadt holdpormintákat szeretné értékesíteni, melyeket a NASA tesztjei során azonosítottak.
“Hosszú utat tett meg a holdpor, amíg 1969-től megérkezett hozzánk, az aukciós házba”
– mondta Adam Stackhouse, a Bonhams aukciósház szakértője.