Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
Át kell állni az innováció-vezérelt gazdaságra a közelgő újabb ipari forradalom miatt – nyilatkozta Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkára a Magyar Hírlap keddi számában megjelent interjúban.
A nemzetközi tapasztalatok szerint is azok a gazdaságok képesek átlendülni a válságon, amelyekben az ipar dominál – tette hozzá.
E célt szolgálja az Ipar 4.0 nemzeti technológia platform, amely a tervek szerint elősegíti, hogy a tőkeerős, termelési tapasztalatokkal rendelkező cégek megosszák a gyártásdigitalizálásban szerzett ismereteiket a fejlődésre nyitott vállalkozásokkal.
A tervek szerint mintagyárak épülnek az új termelési filozófia alapján. A versenyképes járműgyártás mellett az egészségipar, a turizmus, az élelmiszeripar és az infokommunikációs szektor fejlesztése is a prioritások közé tartozik – fejtette ki a szakember.
Az iparfejlesztést, innovációt szolgáló Irinyi-tervhez kapcsolódó projekt egy új termelési filozófiáz vezet be és terjeszt el. A projekt alapító dokumentumát aláírta a Magyar Tudományos Akadémia, és mintegy 50 vállalat, oktatási intézmény – tette hozzá az államtitkár.
Lepsényi István szerint a 4.0 platform elősegíti annak a kormányzati tervnek a megvalósítását, amely szerint az ipari termelés a GDP arányában a jelenlegi 22-23 százalékról 2020-ig 30 százalékra emelkedik.
forrás: hirado.hu