Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
A nyugati kultúrákban az utóbbi évtizedekben elterjedt a női test soványságának kultusza, amely bizonyos veszélyeket is magában foglal.
Tovée és mtsi. (2007) összevetették 300 divatszakmában dolgozó modell és ugyanennyi, a szépségiparban dolgozó fotómodell, és ugyanennyi átlagos nő biometriai adatait és a modelleket a testtömeg indexük alapján kórosan soványnak találták a normál populációhoz képest. A modern nyugati világ női szépség ikonjait elemző vizsgálatokban (Miss America szépségverseny indulói, vagy a Playboy magazin kihajtható középső oldalán található modellek) azt találták, hogy az 1959 és 1978 között eltelt húsz év alatt az ideális testforma egy sokkal vékonyabb figura lett, míg ugyanebben a periódusban az amerikai nők átlagos testsúlya 4 százalékkal megnőtt. Gyakorlatilag ugyanez a tendencia folytatódott a következő évtizedekben is, egészen az nagyjából az ezredfordulóig (Wiseman és mtsi. 1992). Ezek a tanulmányok jól szemléltetik, hogy a testsúly valószínűleg az elsődleges fontosságú mutatója a női test vonzerejének a nyugati világ férfiinak számára.
Ez a táblázat megmutatja, hogy a BMI testtömegindex számai alapján, te melyik kategóriába tartozol. Alultáplált – normál súlyú – túlsúlyos – elhízott – extrém módon elhízott. Továbbá itt egy táblázat nőknek, hogy megnézhessék az ideális testsúlyukat , a testalkat magasság, és kor alapján.
Források:
- Anderson, J. L., Crawford, C. B., Nadean, J., & Lindberg, T. (1992): Was the Dutchess of Windsor right? A cross cultural review of sociobiology of ideas of female body shape. Ethology and Sociobiology, 13, 197-227.
- Lake, J. K., Power, C., és Cole, T. J. (1997) Women’s reproductive health: The role of body mass index in early and adult life. International Journal of Obesity 21: 432-438.
- Lancaster, J. B. (1994) Human Sexuality, Life Histories, and Evolutionary Ecology. In: Rossi, A. S. (Ed.) Sexuality Across the Life Course. University of Chicago
- McFarland, R. (1997): Female primetes: Fa tor fit? In: The Evolving Female. A Life-history perspective. Morebeck, M. E., Galloway, A., és Zihlman, A. I. (Eds.). Princeton, Princeton University Press, 163-175.
- Tovée MJ; Furnham A; Swami V. (2007) Healthy body equals beautiful body? Changing perceptions of health and attractiveness with shifting socioeconomic status. In: Furnham, A; Swami, V, ed. The Body Beautiful: Evolutionary and Socio-cultural Perspectives. Basingstoke, UK: Palgrave Macmillan, pp. 108-128.
- Wiseman, C. V., Gray, J. J., Mosimann, J. E., & Ahrens, A. H. (1992). Cultural expectations for thinness in women: An update. International Journal of Eating Disorders, 11, 85-89.
-
További oldalak, amelyek jól szemléltetik, hogy napjaink fogyasztói társadalmában kialakult test-kultuszában a TTI kérdése milyen népszerű témává vált:
- Katharine Gammon szerint a Playboyban szereplő nők testtömeg indexe folymatosan csökken, ami azt tükrözi, hogy a nők elveszítiki nőiességüket és inkább hasonlítanak a japán anime képregény/rajzfilm figurákra, mintsem valódi nőkre.
- Testtömeg index a Wikipédián.
- Facebook közösség, amely azt hírdeti, hogy “a gömbölyded testalkat sosem megy ki a divatból”.