
Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
William Burns, a CIA igazgatója arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok nem veheti félvállról azt a fenyegetést, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök atomfegyvert fog használni Ukrajnában.
„Tekintettel Putyin elnök és az orosz vezetés lehetséges elkeseredettségére, tekintettel az eddigi katonai kudarcokra, egyikünk sem tudja félvállról venni a taktikai nukleáris fegyverek vagy alacsony hozamú nukleáris fegyverek esetleges igénybevételének veszélyét. – mondta Burns
Amióta február végén kirobbantotta az ukrajnai háborút, Oroszországnak nagy nehézségei vannak, és jelentős eredményeket nem tud felmutatni. Amellett, hogy nem sikerült elfoglalnia Kijevet, Oroszország katonák ezreit veszítette el, és elképesztően sok tábornokot öltek meg. Oroszország a közelmúltban elveszítette a Moszkva nevű (az orosz fővárosról elnevezett) rakétacirkálót is, amely az orosz fekete-tengeri flotta zászlóshajója volt.
Ezzel összefüggésben a szakértők komoly aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy Putyin tömegpusztító fegyverek használatához fordulhat, mivel egyre inkább sarokba szorítva érzi magát. Putyin néhány nappal a háború megindítása után magas készültségbe rendelte az orosz nukleáris elrettentő erőket. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár ezt követően ítélte el Oroszországot, a “nukleáris kardcsörgés” miatt.
“Nyilvánvalóan nagyon aggódunk. Tudom, hogy Biden elnök mélyen aggódik amiatt, hogy elkerüljük a harmadik világháborút, hogy elkerüljük azt a küszöböt, amelynél, tudod, lehetségessé válik a nukleáris konfliktus” – mondta Burns, az Egyesült Államok volt oroszországi nagykövete csütörtökön.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a CNN-nek Jake Tappernek adott, pénteken megjelent új interjújában kijelentette, hogy a világnak “fel kell készülnie” arra a lehetőségre, hogy Oroszország taktikai nukleáris fegyvereket telepíthet Ukrajnában.
A taktikai nukleáris fegyverek általában sokkal kisebb erejűek, mint a stratégiai nukleáris fegyverek, és alacsonyabb robbanóképességűek, amelyeket katonai pozíciók, például bunkerek vagy kikötői létesítmények elleni használatra terveztek. A szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy ez vonzóbbá teheti a használatukat.
“A taktikai nukleáris fegyverek azért “jöttek létre”, mert mindegyik fél attól tart, hogy pusztító hatásuk miatt, a nagyobb erejű stratégia nukleáris fegyverek használata esetén aránytalanul nagyobb lenne a rombolás, és halálos áldozat. Azonban az atomfegyverek kisebbre szabásával és a célzás pontosításával a használatuk elgondolhatóbbá válik. Paradox módon ez elrettentő fenyegetést jelent. “Csábítóbbá” teszi ezeket a fegyvereket, hogy először használjuk, nem pedig egyszerűen megtorlásként vessék be őket” – írta Nina Tannenwald, a Brown Egyetem politológusa a Scientific Americanban a múlt hónapban.
“Különösen aggasztó annak a lehetősége, hogy a háború nukleáris fegyverek bevetéséig eszkalálódhat. Putyin ugyanakkor növelte a nukleáris készültséget, így annak a kockázatát is, ami teret ad a téves számításoknak vagy “baleseteknek” amik akár szintén atomcsapásokhoz is vezethetnek” – tette hozzá Tannenwald. “A legrosszabb forgatókönyv szerint, ha a háború rosszul megy, Putyin elkeseredettségből taktikai atomfegyverhez nyúlhat.”
Ivo Daalder, az Egyesült Államok korábbi NATO-nagykövete március végén azt mondta az Insidernek , hogy az Egyesült Államoknak és a NATO-nak “segítenie kell az ukránokat, és meg kell támadnia az oroszokat”, ha Putyin tömegpusztító fegyvert használ Ukrajnában, legyen az vegyi vagy nukleáris.
“Nem nézhetjük tétlenül, amikor Oroszország úgy dönt, hogy vegyi hadviselést… vagy nukleáris fegyvert fog bevetni!, “Nem mondhatjuk, hogy nem a mi dolgunk” – tette hozzá.
A Biden-kormányzat milliárdos katonai segítséget nyújtott Ukrajnának, de határozottan kitartott amellett, hogy amerikai csapatokat nem vetnek be Oroszország elleni harcba. Ennek ellenére Biden márciusban azt mondta, hogy az Egyesült Államok és a NATO “válaszolna” , ha Putyin vegyi fegyvert használna Ukrajnában, és a Fehér Ház egy csapatot is felállított, hogy készenléti terveket dolgozzanak ki arra az esetre, ha Oroszország tömegpusztító fegyverek felé fordulna.