Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
Újabb szintet lépett az űrkutatás. A NASA az independent.co.uk oldalán jelentette be a nagy hírt, miszerint: foszfátokat találtak a Szaturnusz Enceladus holdján, egy új, áttörést jelentő felfedezés során, amely megerősíti a reményt, hogy idegen életet találjanak naprendszerünkben. Először mutatták ki foszfátok jelenlétét egy Földtől eltérő égitest óceánjában, méghozzá nem is akárhol. A Szaturnusz hatodik legnagyobb, Enceladus nevezetű holdjáról van szó, amelyről a felfedezés következtében most már az is elképzelhető, hogy élet található rajta.
Nem mindennapi felfedezést tett egy németországi kutatócsoport, Frank Postberg, a németországi Berlini Szabadegyetem bolygókutatója vezetésével ugyanis igazolni tudták a foszfor jelenlétét az Enceladuson, mely a Szaturnusz 146 holdja közül a hatodik legnagyobb. A hold körülbelül 500 kilométeres átmérővel rendelkezik, tizedakkora, mint az anyabolygó legnagyobb holdja, a Titán.
Érdekesség, hogy felületét színtiszta jég borítja, így az Enceladus a naprendszer egyik legragyogóbb égiteste, tökéletesen visszaveri ugyanis a napfényt. A jég alatt azonban egy végtelen óceán húzódik, melynek vízpárája néha feltör a felszínre – a németországi csapatnak ebben sikerült azonosítaniuk a foszfor jelenlétét.
Nem kizárt az élet jelenléte
Az életnek összesen hat létfontosságú elemre, szénre, hidrogénre, nitrogénre, oxigénre és persze foszforra van szüksége a fennmaradáshoz. Az Enceladuson az első öt jelenlétét már megfigyelték – bár a kén kimutatása még bizonytalan – most pedig nagyon úgy tűnik, hogy bezáródhat az a bizonyos kör, a legfrissebb adatok szerint ugyanis a foszfor körülbelül százszor nagyobb mennyiségben figyelhető meg az Enceladuson, mint a Földön. Mindez azt jelenti, hogy a hold óceánjaiban egyáltalán nem kizárt az élet jelenléte.
A foszfor a bolygók lakhatóságához nélkülözhetetlen elem, de eddig még nem mutatták ki a Földön kívüli óceánokban. Korábbi geokémiai modellezések azt sugallták, hogy az Enceladus és más, jeges óceánvilágok óceánjában kevés lehet a foszfát, most azonban meglepő eredményekkel találtuk szemben magunkat
– fogalmaztak a kutatók a Detection of phosphates originating from Enceladus’s ocean címen a Nature magazinban közzétett tanulmányukban.
A cikk folytatása itt: index.hu