Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
WASHINGTON, (Reuters) – Naprendszerünk legkülső bolygója, a rideg és távoli Neptunusz egy rejtélyes világ, ahol most történik valami. A csillagászok értetlenül állnak a légkör hőmérsékletének az elmúlt két évtizedben tapasztalt meglepő csökkenése miatt.
A Neptunusz sztratoszférájára összpontosítva – a légkör viszonylag stabil régiójára, a viharos időjárási réteg felett – a kutatók arra számítottak, hogy a bolygónak a Földről látható részén emelkedő hőmérsékletet tapasztalnak a déli féltekén nyáron, ez az évszak négy évtizedig tart. Ehelyett azt tapasztalták, hogy a hőmérséklet jelentősen csökken.
A tanulmány több mint 95 hő-infravörös felvételen alapult, amelyek mindegyike készült 2003-tól 2020-ig, hawaii és chilei földi teleszkópokkal, főként az Európai Déli Obszervatórium nagyon nagy teleszkópjával. Ez az eddigi legátfogóbb értékelés a Neptunusz légköri hőmérsékletéről.
“A légkör bonyolultabbnak tűnik, mint ahogy naivan feltételeztük, ami nem meglepő módon olyan általános leckének tűnik, amelyet a természet újra és újra megtanít a tudósoknak” – mondta Michael Roman, az angliai Leicesteri Egyetem posztdoktori kutatója és a tanulmány vezető szerzője. tanulmány hétfőn jelent meg a Planetary Science Journalban
A Neptunusz sztratoszférájának hőmérséklete 14 Fahrenheit-fokkal (8 Celsius-fokkal) mínusz 179 F-ra (mínusz 117 C-ra) esett a vizsgált 17 év alatt. Ezzel szemben a Neptunusz troposzférájában – a még hidegebb időjárási rétegben – a hőmérséklet nem mutatott szignifikáns ingadozást, miközben egészen mínusz 370 F-ig (mínusz 223 C-ig) érte el a hőmérsékletet.
A Neptunusz a Naprendszer nyolc bolygója közül a legkevésbé feltárt bolygók közé tartozik, mivel nagy távolsága megnehezíti a Földről való tanulmányozást. A NASA Voyager 2-je az egyetlen űrszonda, amely közelről tett látogatást, és 1989-ben elrepült a Neptunusz mellett.
“Azt hiszem, a Neptunusz sokunk számára nagyon érdekes, mert még mindig keveset tudunk róla” – mondta Roman.
Hőmérsékletváltozásai egyenetlenül oszlottak el, regionális eltérésekkel. A déli trópusok lehűltek, majd felmelegedtek, majd ismét lehűltek. A középső szélességi fokokon a hőmérséklet kezdetben állandó maradt, majd fokozatosan csökkent. A déli pólus hőmérséklete kezdetben csak enyhén csökkent, majd drámai mértékben felmelegedett 2018 és 2020 között.
“Azt gyanítom, hogy az általános hőmérséklet-csökkenés valószínűleg a légköri kémiában bekövetkezett változásoknak köszönhető, amely reagál a változó szezonális napfényre, és ezáltal megváltoztatja a légkör lehűlésének hatékonyságát” – mondta Roman.
A Neptunusz átlagos átmérője körülbelül 30 600 mérföld (49 250 km), így négyszer szélesebb, mint a Föld. Több mint 30-szor olyan távol kering a Naptól, mint a Föld, átlagosan körülbelül 2,8 milliárd mérföldes (4,5 milliárd km-es) távolságban, és körülbelül 165 földi évre van szüksége egyetlen nap körüli pályára – ez egy neptunusi év.
A Plútó törpebolygó legtöbbször még távolabb kering, de ovális alakú pályája néha közelebb hozza a Naphoz, mint a Neptunusz.
A Neptunusz és a szomszédos Uránusz a jégóriások közé tartozik, szemben a Jupiterrel és a Szaturnusz gázóriásokkal. A Neptunusz, amely a többi bolygóhoz hasonlóan nem rendelkezik szilárd felülettel, rendkívül dinamikus, főleg hidrogénből és héliumból álló atmoszférával rendelkezik, kis mennyiségű metánnal, a többnyire latyakos ammóniából és vízből álló köpeny tetején, valamint egy szilárd mag. A Neptunusz minden bolygó közül a legerősebb szelekkel büszkélkedhet.
Glenn Orton, a Caltech Jet Propulsion Laboratory bolygókutatója, a tanulmány társszerzője szerint a Neptunusz tanulságokkal szolgálhat a Naprendszerünkön túli bolygókról, úgynevezett exobolygókról.
“Az a szoros kapcsolat, amelyen a Neptunusz megoszthat az exobolygók populációjának nagy részével” – mondta Orton, “azt jelenti, hogy “egy exobolygó a hátsó udvarunkban” – valószínűleg ennek a spektrumnak a hidegebb végén, de továbbra is modell azokat a dolgokat, amelyeket a különféle exobolygók meteorológiájában láthatunk.”
Will Dunham riportja; Szerkesztette Lisa Shumaker