Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
Az okosórák lassan, de biztosan átveszik a hagyományos órák helyét, így a svájci óragyártók egyre nehezebb helyzetbe kerülnek – mondja legfrissebb elemzésében a UBS. Az Apple okosórája az értékesítési volumen tekintetében már nagyobb, mint bármelyik svájci óragyártó (kivéve a Rolexet).
A nagy svájci óragyártók is felismerték, hogy van kereslet a hordható okoseszközökre, de vonakodva ugranak az üzletbe. Le kellene cserélniük az órák mechanikus alkatrészeit mikroprocesszorokra, ez pedig nagy technológiai váltás és ráadásul rá kellene bízniuk magukat a technológiai cégekre, akik a beszállítóik lesznek. Arról nem is beszélve, hogy az eddigi státuszszimbólumként szolgáló órák saját versenytársait fogják eladni, csak olcsóbban, ami nem biztos, hogy használ a reputációnak.
Ez különösen a Swatchnak fájhat, mert sokkal inkább hagyatkozik a belépő-szintű órákra. De a cég sem tétlenkedik, a tervek szerint 2018 végén dobhatja piacra saját okosóráját.
A UBS adatai szerint az óragyártók eladásai az előtt tetőztek, hogy az Apple piacra dobta volna a legelső Apple Watchot 2015 második negyedévében.
A svájci óragyártók mellett egyetlen dolog szól, hogy a termékeiket gyakorlatilag ékszerként is lehet használni és amikor valaki ajándékba adja, akkor érzelmi értéke van. Ráadásul időtálló. Ez utóbbi nem igaz az okosórákra, amit gyakorlatilag ki kell dobni, amikor az akkumulátor tönkremegy, vagy amikor az operációs rendszerre már nem érkeznek frissítések.
(Business Insider), portfolio.hu