
Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
A részvénypiac hirtelen zuhant ebéd után, a kereskedők pedig kétségbeesetten keresik az okát. A mai, 2,7 billió dolláros opciós lejárat miatt a piac nagyobb mozgásteret kapott, de sokan egy The Daily Mail által közölt jelentésre mutogatnak, amely szerint Kínában egy új koronavírust fedeztek fel a vadonban, amely akár egy újabb világjárvány kiindulópontja lehet.
Igen, jól hallottad.
A The Daily Mail jelentése szerint:
Egy új koronavírusra bukkantak Kínában, amelyről a kutatók attól tartanak, hogy képes lehet emberről emberre terjedni.
A jelentés szerint a vírus a hírhedt Vuhani Virológiai Intézet kutatói által végzett vizsgálatok során bukkant fel, és kísértetiesen emlékeztet a Covid-19 kezdetére.
Az HKU5-CoV-2 nevű vírus feltűnően hasonlít a pandémiát okozó SARS-CoV-2-höz, ami aggodalmat kelt, hogy a történelem megismétlődhet – mindössze két évvel azután, hogy a WHO hivatalosan is véget vetett a járványnak.
Sőt, a vírus még közelebbi rokonságot mutat a MERS-szel, egy halálosabb koronavírussal, amely a fertőzöttek akár harmadát is megölheti. A felfedezést a koronavírus-kutatásairól ismert virológus, Shi Zhengli („Denevérnő”) vezette, és az eredményeket egy vezető tudományos folyóiratban tették közzé.
Az HKU5-CoV-2 a merbecovírusok családjába tartozik, amelyek korábban nyércekben és tobzoskákban is kimutathatók voltak – utóbbi állatot tartják a SARS-CoV-2 egyik lehetséges közvetítőjének is. A kutatók szerint ez arra utal, hogy ezek a vírusok rendszeresen képesek fajok közötti átterjedésre.
A tanulmány szerzői így fogalmaznak:
„Ez a kutatás egy új HKU5-CoV-vonalat tár fel denevérekben, amely hatékonyan képes emberi sejteket megfertőzni, és rávilágít a vírus zoonotikus (állatról emberre terjedő) kockázatára.”
Az HKU5-CoV vírusokat már 2006-ban azonosították denevérekben, de az új eredmények arra utalnak, hogy az HKU5-CoV-2 nagyobb potenciállal rendelkezik az állatok és emberek közötti terjedésre, mint korábbi változatai. Az viszont még további vizsgálatokra szorul, hogy képes-e ténylegesen emberről emberre terjedni.
A kutatást a Vuhani Virológiai Intézet végezte, amely a hírhedt laboratóriumi szivárgás-elmélet középpontjában áll – ez az elmélet azt állítja, hogy a Covid-19 egy kínai laboratóriumban készült, és onnan szabadult ki véletlenül.
A piac reagálása sem maradt el:
???? A részvényeket tömegesen adták el a hírek után.
???? A gyógyszergyártók részvényei, mint az MRNA és a PFE, azonnal emelkedni kezdtek.
???? A kötvények iránti kereslet is megnőtt, ahogy a befektetők biztonságos menedéket keresnek.
A piac rendkívül ideges, és egyelőre úgy tűnik, hogy ez a hír váltotta ki a zuhanást – bármennyire is abszurdnak tűnhet.