
Három NATO hadihajó a Standing NATO Mine Countermeasures Group 1-től (SNMCMG1 csoport), az EML Sakala Észtországból, a holland HNLMS Schiedam és az LVNS Virsaitis zászlóshajó Lettországból megérkezik a kikötőbe, hogy Finnország tengerparti flottájával gyakorlatozzanak a finn délnyugati tengerparti városban. Turku, Finnország, 2022. április 25. Roni Lehti/Lehtikuva/via REUTERS
Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
HELSINKI, (Reuters) – Három NATO-hadihajó érkezett hétfőn a délnyugati finn Turku kikötőjébe, hogy együtt gyakorlatozzanak a finn haditengerészettel, miközben Helsinki fontolgatja az Egyesült Államok vezette szövetséghez való csatlakozás lehetőségét az Oroszországgal Ukrajnával kapcsolatos feszültségek miatt.
A lett LVNS Virsaitis aknavadász, valamint az észt ENS Sakala és a holland HNLMS Schiedam aknavadászok a finn tengerparti flotta két aknavadászával gyakorlatoznak – áll a finn védelmi erők közleményében.
Az április 28-án kezdődő kétnapos hadgyakorlat felkészíti a finn hajókat arra, hogy 2022-ben részt vegyenek a NATO reagáló erőiben, és az “aknák elleni intézkedésekre és a többnemzetiségű munkavégzésre” összpontosítanak.
Sanna Marin finn miniszterelnök április 13-án kijelentette, hogy országa a következő hetekben döntést hoz arról, hogy pályázik-e a NATO-csatlakozásra, ami miatt Oroszország dühös választ fog adni.
Finnország és a szomszédos Svédország szoros partnerei a NATO-nak, de elzárkóztak attól, hogy csatlakozzanak a 30 tagú szövetséghez, amelyet 1949-ben alapítottak a Szovjetunió ellen a hidegháború idején.
Marin elmondta, hogy alaposan ki kell elemezni a NATO-csatlakozás lehetőségét, de minden megváltozott, mióta az orosz erők február 24-én megszállták Ukrajnát. Finnország 1300 km-es (810 mérföld) szárazföldi határon osztozik Oroszországgal.
Riport: Essi Lehto Vágó: Gareth Jones/Mark Heinrich