
Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
JAKARTA, április 22. (Reuters) – Indonézia, a világ legnagyobb pálmaolaj-termelője pénteken bejelentette, hogy betiltja a legszélesebb körben használt növényi olaj exportját, sokkoló lépésként, amely tovább szíthatja a globális élelmiszerinflációt.
A süteményektől a kozmetikumokig széles körben használt étolaj és nyersanyaga szállításának leállítása világszerte megnövelheti a csomagolt élelmiszerek gyártóinak költségeit, és arra kényszerítheti a kormányokat, hogy válasszanak a növényi olajok élelmiszerekben vagy bioüzemanyagként való felhasználása között. Indonézia adja a világ pálmaolaj-ellátásának több mint felét.
Joko Widodo indonéz elnök egy videó üzenetben azt mondta, hogy biztosítani akarja az élelmiszertermékek otthoni elérhetőségét, miután a globális élelmiszerinfláció rekordmagasságra ugrott, miután Oroszország megtámadta a legnagyobb terménytermelő Ukrajnát.
“Megfigyelem és értékelem ennek a politikának a végrehajtását, hogy az étolaj elérhetősége bőséges és megfizethető legyen a hazai piacon” – mondta.
A bejelentés bántani fogja a fogyasztókat Indiában és világszerte, mondta Atul Chaturvedi, az Indiai Oldószer-kivonók Szövetségének (SEA) kereskedelmi szervezetének elnöke.
“Ez a lépés meglehetősen szerencsétlen és teljesen váratlan” – mondta.
Az alternatív növényi olajok ára megugrott az április 28-án életbe lépő intézkedés hatására. A szójababolaj, a második legtöbbet használt növényi olaj 4,5%-kal, rekordmagasságra, 83,21 centre emelkedett a chicagói kereskedelmi táblán.
Az Indonéziában étolajként használt nyers pálmaolaj világpiaci ára történelmi csúcsra szökött ebben az évben, a növekvő kereslet és a vezető termelők Indonézia és Malajzia gyenge kibocsátása, valamint Indonézia januári pálmaolaj-exportjának korlátozására irányuló lépése miatt, amelyet 2007-ben feloldottak.
A háztartási termékekkel és élelmiszerekkel foglalkozó cégek, köztük a Procter & Gamble Co (PG.N) , a Nestle SA (NESN.S) és az Unilever PLC nagy pálmaolaj vásárlók. Az Oreo sütigyártó Mondelez International Inc (MDLZ.O) a világ pálmaolaj-fogyasztásának 0,5%-át adja webhelye szerint.
Más országok termésprotekcionizmussal kísérleteztek, hogy megpróbálják alacsonyan tartani a hazai árakat. Argentína, a világ legnagyobb feldolgozott szója exportőre március közepén rövid időre leállította a szójaolaj és -liszt új tengerentúli értékesítését, mielőtt 31%-ról 33%-ra emelte e termékek exportadóját.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma a nemzetközi együttműködést sürgette az ukrajnai háború alatt az exporttilalmak helyett.

A globális étolajpiacokat idén felborította Oroszország Ukrajna elleni inváziója, ezt a lépést Oroszország “speciális hadműveletnek” nevezi szomszédja demilitarizálására, amely megszakította a napraforgóolaj-szállítmányokat a térségből.
A Fekete-tenger adja a világ napolaj-exportjának 76%-át, és a térségből érkező kereskedelmi hajózás súlyosan érintette, mióta az orosz erők februárban bevonultak Ukrajnába.
Alternatívák, köztük szója- és repceolaj sem állnak rendelkezésre nagy mennyiségben, miután az aszályok Argentínában, Brazíliában és Kanadában megviselték a legutóbbi termést.
Az elkövetkező években várhatóan új létesítmények nyílnak meg a szójaolaj és a repceolaj feldolgozására az Egyesült Államokban, illetve Kanadában, mivel a növényi alapú bioüzemanyagok iránti kereslet növekszik, de a termelés felpörgetése a közeljövőben nehéz lesz.
A Clean Fuels Alliance America iparági csoport szerint a lépés árthat a bioüzemanyag-gyártóknak, annak ellenére, hogy az Egyesült Államok biodízel- és megújuló dízelgyártói nem használnak pálmaolajat, mivel az összes olaj készlete szűkös.
“Most az égbolt lenne a határ az étolajárak számára. A vevők pálmaolajjal számoltak, miután az ukrajnai háború miatt a napolaj-készletek visszaestek” – mondta egy globális kereskedelmi cég mumbai kereskedője.
“Most nekik (vevőknek) nincs lehetőségük, mivel a szójaolaj-készletek is korlátozottak.”
A malajziai termelők szerint a világ 2. számú pálmaolaj-exportőre, amely a világjárvány okozta munkaerőhiány miatt termeléskieséssel néz szembe, valószínűleg nem tudja pótolni a hiányt.
Indonézia 2018 óta leállítja az új engedélyek kiadását pálmaolaj-ültetvényekre, amelyeket gyakran okolnak az erdőirtásért és a veszélyeztetett állatok, például az orangutánok élőhelyeinek elpusztításáért.
A GAPKI pálmaolajipari szövetség azt mondta, hogy betartja a politikát, de vannak fenntartásai.
“Ha ennek a politikának bármilyen negatív hatása van a pálmaolaj-ágazat fenntarthatóságára, akkor arra kérjük a kormányt, hogy értékelje újra a politikát” – áll a közleményben.
Indonéziában az étolaj kiskereskedelmi ára átlagosan 26 436 rúpia (1,84 dollár) literenként, idén eddig több mint 40%-kal emelkedett. Egy árfigyelő oldal szerint az ország egyes tartományaiban csak az elmúlt hónapban csaknem megduplázódtak az árak.
Az elmúlt napokban Indonézia több városában tüntettek diákok a magas étolajárak miatt. Indonézia kormánya 14 000 rúpia literenkénti felső határt határozott meg az ömlesztett étolaj esetében, de a Kereskedelmi Minisztérium adatai szerint ebben a hónapban több mint 18 000 rúpiáért adták el.
Kormányzati vizsgálat folyik a keresett exportengedélyekkel kapcsolatos feltételezett korrupció ügyében.
Fransiska Nangoy tudósítása; Rajendra Jadhav további jelentései Mumbaiban; Mark Weinraub Chicagóban; Uday Sampath Bengaluruban; Jessica DiNapoli és Stephanie Kelly New Yorkban; Maximilian Heath Buenos Airesben; és Mei Mei Chu Kuala Lumpurban; Írta: Fransiska Nangoy és Caroline Stauffer Vágó: Jonathan Oatis és Elaine Hardcastle