
Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
BRÜSSZEL/LONDON, április 11. (Reuters) – Az OPEC hétfőn közölte az Európai Unióval, hogy az Oroszországgal szembeni jelenlegi és jövőbeni szankciók a valaha volt egyik legrosszabb olajellátási sokkot okozhatják, és lehetetlen lenne pótolni ezeket a mennyiségeket, és jelezte, hogy ez esetben sem fogja növelni a kitermelését.
Az Európai Unió tisztviselői Bécsben tárgyaltak a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének képviselőivel, miközben a csoportot a kibocsátás növelésére, valamint az orosz olajjal szembeni esetleges szankciókat fontolgatja az EU.
Mohammad Barkindo, az OPEC főtitkára azt mondta, hogy az orosz olaj- és egyéb folyadékexport napi több mint 7 millió hordós veszteségét láthatjuk a jelenlegi és jövőbeni szankciók vagy más önkéntes lépések következtében.
“A jelenlegi keresleti kilátásokat figyelembe véve szinte lehetetlen lenne pótolni az ilyen mértékű volumenveszteséget.”
Az Európai Unió a találkozón megismételte felhívását az olajtermelő országokhoz, hogy vizsgálják meg, növelhetik-e a szállításokat a megugró olajárak lehűtése érdekében – mondta az Európai Bizottság egyik illetékese a Reutersnek.
Az EU képviselői arra is felhívták a figyelmet, hogy az OPEC felelőssége a kiegyensúlyozott olajpiacok biztosítása – mondta az illetékes.
Az OPEC ellenállt az Egyesült Államok és a Nemzetközi Energiaügynökség azon felhívásainak, hogy több nyersolajat pumpáljanak a magas árak letörése érdekében, amelyek 14 éves csúcsot értek el a múlt hónapban, miután Washington és Brüsszel szankciókat vezetett be Moszkva ellen Ukrajna orosz inváziója után.
Az OPEC-el folytatott megbeszélésen az EU azt mondta, hogy az OPEC több termelést tudna biztosítani szabad kapacitásából – derül ki a Reuters által megismert OPEC dokumentumból.
Ennek ellenére Barkindo szerint a jelenlegi rendkívül ingadozó piac az OPEC ellenőrzésén kívül eső “nem alapvető tényezők” eredménye, ami azt jelzi, hogy a csoport nem kíván többet pumpálni.
Az OPEC+, amely az OPEC-ből és más termelőkből, köztük Oroszországból áll, körülbelül napi 432 000 hordóval emeli kitermelését májusban a COVID-19 világjárvány legrosszabb időszakában végrehajtott kibocsátáscsökkentések fokozatos feloldásának részeként.
A hétfő délutáni EU-OPEC találkozó volt a legutóbbi a két fél között 2005-ben elindított párbeszédben.
Az orosz olajat eddig kizárták az uniós szankciók alól. De miután a 27 országból álló blokk a múlt héten megállapodott az orosz szén szankcionálásáról – ez volt az első, amely az energiaellátást célozza meg –, néhány magas rangú EU-tisztviselő azt mondta, hogy az olaj lehet a következő.
Az Európai Bizottság javaslatokat dolgoz ki az Oroszországgal szembeni olajembargóra – közölte Írország, Litvánia és Hollandia külügyminisztere hétfőn az uniós külügyminiszterek luxembourgi tanácskozásán, bár nem született megállapodás az orosz nyersolaj betiltásáról. b
Ausztrália, Kanada és az Egyesült Államok, amelyek kevésbé függenek az orosz ellátástól, mint Európa, már betiltották az orosz olajvásárlást.
Az uniós országok megosztottak abban, hogy kövessék-e példájukat, tekintettel nagyobb függőségükre és arra, hogy a lépés felfelé mozdíthatja az amúgy is magas energiaárakat Európában.
Az EU arra számít, hogy 2030-ra 30%-kal csökken az olajfelhasználása a 2015-ös szinthez képest, az éghajlatváltozás elleni küzdelemre tervezett politikája eredményeképpen – bár rövid távon egy embargó miatt az orosz olaj alternatív készletekkel való helyettesítését vonná maga után.
Kate Abnett riportja; Vágó: Mike Harrison és Susan Fenton