Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
Március 26. (Reuters) – Scott Morrison ausztrál miniszterelnök szombaton kijelentette, hogy “nagy aggodalom” van a Csendes-óceánon, miután a Salamon-szigetek megerősítették, hogy biztonsági partnerséget hoznak létre Kínával.
A csendes-óceáni szigetország pénteken közölte, hogy bővíti kapcsolatait Kínával a biztonsági fenyegetések leküzdése és a befektetések biztonságos környezetének biztosítása érdekében, mivel ez diverzifikálja a biztonsági kapcsolatokat.
A Salamon-szigettel kötött potenciális kínai biztonsági egyezmény aggodalmakat váltott ki az Egyesült Államok szövetségesei, Ausztrália és Új-Zéland között a kínai befolyás miatt egy olyan régióban, ahol évtizedek óta erős hatalmuk van.
A sydney-i riporterek kérdésére Morrison azt mondta: “nagy aggodalommal tölti el a csendes-óceáni családot ez a fejlemény”
“További megbeszéléseket folytatok a vezetőkkel ezen a hétvégén, tegnap találkoztunk a misszióvezetőnkkel és (Manasseh) Sogavare miniszterelnökkel” – mondta.
Morrison elmondta, hogy Sogavare pénteken jelezte Canberrának, hogy nagyra értékeli Ausztrália folyamatos támogatását a Salamon-szigetek számára.
“Mi vagyunk a Salamon-szigetek legnagyobb fejlesztési partnere, második, harmadik, negyedik napfény” – mondta Morrison.
Ausztrália korábban aggodalmának adott hangot a Kína és a Salamon-szigetek közötti katonai együttműködés regionális biztonságra gyakorolt hatása miatt, miután a héten kiszivárgott a tervezett együttműködést felvázoló dokumentumtervezet.
„Ez mélyen problematikus az Egyesült Államok számára, és valódi aggodalomra ad okot szövetségeseink és partnereink számára” – mondta pénteken Charles Edel, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának beiktató ausztrál elnöke.
“Ha egy stratégiai ellenfél bázist hozna létre a Salamon-szigeteken, az jelentősen rontaná Ausztrália és Új-Zéland biztonságát, növelné a helyi korrupció esélyét és növelné az erőforrások kiaknázásának esélyeit.”
Csütörtökön a Salamon-szigetek egyik tisztviselője a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy a Kínával kötött, a hadseregre vonatkozó biztonsági megállapodást megfontolásra a kabinet elé küldik. Salamonék már aláírták a rendészeti megállapodást Kínával.
A Salamon-szigetek egy kis szigetország, amely Ausztráliától körülbelül 2000 km-re (1240 mérföldre) északkeletre található, 2019-ben Pekingre váltotta a diplomáciai elismerést Tajvanról, jelezve Kína növekvő befolyását a csendes-óceáni térségben.
Washington a múlt hónapban bejelentette, hogy nagykövetséget nyit az ország fővárosában, Honiarában, mivel attól tartanak, hogy Kína meg akarja erősíteni a katonai kapcsolatokat ott.
Sam McKeith riportja Sydneyben