
Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
Kína nem sokkal eddigi leghosszabb emberes küldetése után csütörtökön felbocsátotta új, Long March-5 nevet kapott, nagy teherbírású rakétáját űrkutatási programjának égisze alatt.
Októberben két űrhajóst bocsátottak fel, akik egy hónapot töltenek a már kihelyezett űrmodulban egy nagyobb terv részeként, aminek célja, hogy 2022-re az ázsiai ország állandó emberes űrállomást hozzon létre.
A korábbi Long March verzióknál nagyobb rakétát helyi idő szerint csütörtökön éjszaka indították el a Hajnan tartományban lévő vencsangi kilövőállásról. A misszió célja szerkezetének és teljesítményének kiértékelése.

A Hszinhua információi szerint a kétfokozatú rakéta 25 tonnányi rakományt képes alacsony Föld körüli, míg 14 tonnát geostacionárius pályára felvinni, amivel szállítási kapacitása mintegy 2,5-szöröse a korábbi modellekének.
A körülbelül 57 méter magas rakéta kétfajta üzemanyagot – kerozin-folyékony oxigén, valamint folyékony oxigén-folyékony hidrogén – alkalmaz a mérgező üzemanyagok helyett, ami környezetbarátabbá és olcsóbbá teszi. A kínai szakemberek úgy hiszik, a rakétával az ország állandó emberes űrállomást építhet ki, missziókat indíthat a Holdra és a Marsra.
Az űrprogram előremozdítása prioritást élvez Pekingben, ámbár katonai, kereskedelmi és tudományos célokat szolgáló előrelépései ellenére Kína még mindig csak igyekszik behozni az olyan fejlett űrhatalmakat, mint az Egyesült Államok és Oroszország.

Jádenyúl névre keresztelt holdi robotja 2013 második felében landolt, de hamarosan technikai problémákkal szembesült. A robot, és szondája, a Csang’o-3 az első puha landolást hajtotta végre égi kísérőnkön 1976 óta. Ebben Kínát mindkét fent említett ország megelőzte.
Kína 2017-ben tervezi fellőni a Csang’o-5 szondát a Holdra, amely már mintákat is hazahozna. A missziót a Long March-5-tel indítanák. Emellett az első űrállomás 20 tonnás központi modulját is a rakétával tervezik felbocsátani 2018-ban, sőt a 2021-es marsi szondához is az új modellt vetnék be.
Mindeközben tovább dolgoznak egy óriásrakétán, amely akár 100 tonnát tud majd alacsony Föld körüli pályára feljuttatni. Debütáló repülését 2030-ra körvonalazzák.
forrás: hirado.hu