Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
- A ceruzanyomokat legjobb radírral eltüntetni, de legyünk óvatosak, mert megsérülhet a festés.
- Ha a mésszel vagy diszperzittel festett fal csak helyenként piszkos, ill. foltos, langyos mosogatószeres vízzel, majd tiszta vízzel mossuk le. A piszkos felületeket csak enyhén dörzsöljük. Mindig egy egész falat mossunk át, különben csíkos lesz. A diszperziós festékkel bevont falat többször is tisztíthatjuk.
- A falat legegyszerűbben portalanítással tisztíthatjuk. Portalanításhoz hosszúnyelű kefeseprűt (partvist) használjunk. A keferészt kössük be puha fehér ronggyal, és felülről lefelé haladva, csíkonként töröljük le a falat. A rongyot gyakran forgassuk, nehogy egyik helyről a másikra vigyük át a port.
- Amennyiben homlokzattisztítót, vagy kőtisztítót vásárolunk, különösen figyeljünk oda, hiszen általában koncentrátumokat árusítanak, vagyis 1-8 rész vízzel hígíthatóság jelentősen gazdaságosabbá teszi ezt a munkát, amellett, hogy a környezet a biológiailag lebontható változatot hálálja meg. A javasolt előnedvesítés megkönnyíti az alkalmazást.
- Ha viszont a falat enyves festékkel festették le, mosni nem szabad! A piszkos, foltos részeket radírozással próbáljuk letisztítani. A tisztítólabdát friss, puha kenyérből készítsük. Addig radírozzuk vele a falat, amíg a radírozó massza el nem morzsálódik, ill. a fal tiszta nem lesz. A morzsákat puha ronggyal töröljük le.