
Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
A Kongói Demokratikus Köztársaság ( KDK ) és Ruanda közötti, évtizedek óta tartó feszültség az utóbbi napokban drámai módon eszkalálódott, és gyakorlatilag egy újabb háborús konfliktus alakult ki Közép-Afrikában. A helyzet különösen súlyossá vált, amikor a ruandai kormány által támogatott fegyveres lázadó csoportok váratlan támadást indítottak, átlépték a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti határát, majd elfoglalták egy jelentős, nagyvárosi rangú tartományi központot. Az érintett város lakossága nagyjából megegyezik Budapest népességével, ami még inkább érzékelteti a konfliktus léptékét és annak humanitárius következményeit.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa azonnali reakcióként elítélte Ruanda katonai beavatkozását és figyelmeztetett arra, hogy a helyzet súlyos válsághoz vezethet, amely nemcsak a térséget, hanem az egész kontinenst destabilizálhatja. A nemzetközi közösség több szereplője is aggodalmát fejezte ki, köztük Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter, aki még kedden hivatalos közleményt adott ki az ügyben.
A magyar külügyi tárcavezető a következő nyilatkozatot tette közzé:
„Felszólítjuk a ruandaiakat, hogy vonják vissza csapataikat a Kongói Demokratikus Köztársaság területéről.”
Szijjártó Péter hozzátette, hogy a magyar kormány nyugtalanító híreket kapott a KDK és Ruanda közötti határvidékről, és ennek kapcsán telefonon egyeztetett Thérese Kayikwamba kongói külügyminiszterrel, aki tájékoztatta őt az országát ért támadás részleteiről.
A közlemény további részében Szijjártó leszögezte:
„Határozottan elítéljük a Kongói Demokratikus Köztársaság elleni támadást, valamint a civilek és békefenntartók meggyilkolását. Egyértelműen felszólítjuk Ruandát, hogy azonnali hatállyal vonja vissza csapatait a Kongói Demokratikus Köztársaság területéről.”
A magyar diplomácia vezetője a londoni sajtótájékoztatóján is kitért az afrikai térség helyzetére. Hangsúlyozta, hogy Afrika fokozottan ki van téve a terrorizmus fenyegetésének, amely közvetlen hatással lehet Európa biztonságára is. Véleménye szerint Afrika stabilitásának elősegítése kulcsfontosságú az illegális migráció megfékezésében:
„Afrika biztonsága Európa biztonságát is jelenti. Minél jobban tudjuk támogatni az afrikai országokat saját stabilitásuk megteremtésében, annál kevésbé kell számolnunk újabb tömeges migrációs hullámokkal Európa felé.”
A konfliktus kirobbanása nem előzmények nélküli, hiszen a Kongói Demokratikus Köztársaság és Ruanda közötti viszony évtizedek óta feszült. Az 1994-es ruandai népirtás után a térségben komoly menekültválság alakult ki, amely folyamatos feszültségeket generált a két ország között. Azóta Ruanda és a KDK keleti része közötti konfliktus többször is fegyveres összetűzésekké fajult, amelyben különböző fegyveres csoportok és milíciák is szerepet játszanak.
A jelenlegi események tükrében a helyzet rendkívül aggasztó, hiszen a ruandai támogatású lázadók térnyerése újabb instabilitási hullámot indíthat el a régióban, tovább fokozva a humanitárius válságot. A nemzetközi közösség egyelőre diplomáciai úton próbálja kezelni a helyzetet, de a konfliktus kimenetele még bizonytalan.