Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
Mindannyiunk álma válna valóra az öregedés megállításával. A jó hír az, hogy a tudósoknak sikerült egy olyan módszert kidolgozni, amely harminc évre visszafordíthatja az emberi bőrsejtek öregedését.
Scientists develop method to reverse ageing in human skin cells by 30 yearshttps://t.co/Tv0kINdkSz pic.twitter.com/f2myLECF2B
— The Mirror (@DailyMirror) April 7, 2022
Egy új tanulmány szerint, akár 30 évet fiatalodhatunk egy reform technológiának köszönhetően.
A tudósok egy olyan hatékony módszert fejlesztettek ki az emberi bőrsejtek újraprogramozására, amely biológiai óránkat visszatekeri anélkül, hogy a sejtek elveszítenék funkciójukat, mindezt úgy, hogy a régebbi sejtek működése is részlegesen helyreállítható – olvasható a Mirror cikkében.
A kísérletek azt mutatják, hogy a mesterségesen megfiatalított sejtek a fiatal sejtekhez hasonlóan viselkednek. Szakértők szerint ez az innovatív felismerés, új gyógyszereket eredményez.
Wolf Reik professzor, a cambridge-i Babraham Intézet tudósának elmondása szerint: „A kutatásnak lenyűgöző eredményei vannak. Tulajdonképpen be tudjuk azonosítani azokat a géneket, amelyek újraprogramozás nélkül fiatalodnak és ezeket célozzuk meg, hogy csökkentsük az öregedést. Ez a felismerés sok új lehetőséget tartogat.”
Reik hangsúlyozta, hogy kutatásuk még nagyon korai stádiumban van, számos tudományos problémát kell még megoldani, mielőtt ez az eljárás klinikai vizsgálat tárgya lehet. Ugyanakkor kiemelte, hogy a sikeres sejtfiatalítás fontos előrelépést jelent.
Ez nagy előrelépést jelent a sejt-újraprogramozás megértésében. Ez a technológia az öregedéssel összefüggő betegségek, például a cukorbetegség, a szívbetegségek és az idegrendszeri rendellenességek kezelését is lehetővé teszi.
Az új módszer, a tudósok által bevált őssejtek előállítására használt technikán alapul. Ez lehetővé teszi, hogy biológiailag fiatalabbá tegyék a sejteket, miközben speciális sejtfunkcióik továbbra is megmaradnak. Reik professzor szerint az a cél, hogy az emberek egészségesebb módon öregedhessenek meg.