Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
BUDAPEST, április 3. (Reuters) – Az utóbbi választásokhoz képest, kisebb az esély, hogy a magyar nacionalista miniszterelnök, Európa egyik legrégebb óta hivatalban lévő kormányfője, Orbán Viktornak a vasárnapi választáson sikerül meghosszabbítania a 12 éves kormányzását, amihez eddig hozzájárult, hogy kormánya szilárdan uralja az államot és médiát.
A magyarok 06.00-kor kezdték meg a szavazást, miközben a szomszédos ukrajnai háború uralta a kampányt. A hatpárti ellenzéki szövetség a közvélemény-kutatásban ütőtávolságra van Orbán Fideszétől, így Orbán 2010-es hatalomra kerülése óta először bizonytalan a szavazás eredménye.
Orbán a havas Budapesten adta le voksát újságíróknak, hogy “nagy győzelemre” számít, és a szavazást a “béke vagy háború” közötti választásként ábrázolta, és ismét azzal vádolta ellenfeleit, hogy megpróbálják belerángatni Magyarországot az ukrajnai konfliktusba, amit ők tagadnak.
Arra a kérdésre, hogy szoros kapcsolatai vannak Moszkvával és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, Orbán azt mondta:
“A magyar nemzeti érdekek alapján hozzuk a döntéseket, “magyar párti” vagyok.”
Az ukrajnai háború felborította Orbán terveit, és kényelmetlen manőverezésre kényszerítette otthon, miután több mint egy évtizede szoros politikai és üzleti kapcsolatokat ápol Moszkvával.
A Zavecz Research legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a Fidesz 39 százalékos támogatottsággal vezet, szemben az ellenzék 36 százalékával, miközben a választók egyötöde még nem döntötte el, kit támogat.
Az ellenzék vezetője, a 49 éves konzervatív Marki-Zay Péter a választást Kelet és Nyugat közötti választásként fogalmazta meg. “Orbán Magyarországot Oroszország felé fordította” – mondja –, csorbítja a demokratikus jogokat, és eltereli a közép-európai országot az Európai Uniótól, ahová tartozik.
„Putyin vagy Európa?” – áll az ellenzéki óriásplakátokon, amin Putyin és Orbán közös fotója látható.
Az 58 éves Orbán a magyar érdekek védelmezőjeként tüntette fel magát azzal, hogy elutasította az orosz olajjal és gázzal szembeni uniós szankciókat.
Egyetlen Oroszország elleni uniós szankciót sem vétózott meg, pedig azt mondta, nem ért egyet velük. Kormánya engedélyezte NATO-csapatok bevetését Magyarországon is, ahol a GLOBSEC 2021-es felmérése szerint a NATO-tagság nyilvános támogatottsága 80 százalék volt.
Támogatta azt az EU-határozatot, hogy fegyvereket küldenek Ukrajnába, de megtiltotta a fegyverszállítmányokat magyar területről, mondván, egy ilyen lépés biztonsági kockázatot jelenthet.
Taktikai “manőverezései” segítettek megerősíteni a támogatottságát a Fidesz-szavazók körében. Ez azonban néhány szövetséges bírálatához vezetett, köztük Lengyelország, amelynek kormánypárt vezetője, Jaroslaw Kaczynski azt mondta, nem elégedett Orbán óvatos álláspontjával Oroszországgal kapcsolatban.
A szavazóhelyiségek este 19.00-kor zárnak.
EMELKEDŐ ÁRAK
Annak ellenére, hogy az ukrán háború került a középpontba, sok magyart nyugtalanítanak a megugrott fogyasztói árak, az infláció csaknem 15 éves csúcsán, 8,3%-on volt februárban, még akkor is, amikor Orbán árstopot vezetett be a kiskereskedelmi üzemanyagárak, az alapvető élelmiszerek és a jelzáloghitel-kamatok esetében.
A GKI kutatóintézet szerint fogyasztói bizalmi felmérése 11 pontos zuhanást mutatott márciusban még Orbán választás előtti háztartások támogatására irányuló költekezése után is.
A baloldali Demokratikus Koalíciót, a liberális Momentumot és a szélsőjobbra fordult mérsékelt Jobbik-pártokat tömörítő ellenzéki szövetség megcélozta a lakosság elégedetlenségét, bírálva a szerintük rendszerszintű korrupciót, amely a Fidesz-közeli oligarchákat gazdagította.
„Nem tudom elviselni, hogy szétverték a demokráciát és… ellopták tőlünk hazánkat, ellopták hazánk vagyonát és magántulajdonba terelték” – mondta Várnai Annamária, a szövetség kinézetű budapesti ellenzéki támogatója. A Medián e heti közvélemény-kutatása alapján valószínűleg elsöprő győzelmet arat.
A Brüsszellel a médiaszabadságokkal, a jogállamisággal és a bevándorlással kapcsolatos évek óta tartó összetűzések után Orbán jelenlegi kampányának egy része a konzervatív keresztény családi értékek védelmére épül az általa Nyugat-Európában tapasztalható „gender őrület” ellen.
Vasárnap a magyarok is szavaznak egy népszavazáson az iskolai szexuális irányultság műhelyeiről – egy szavazójogi szervezet elítélte, hogy ez előítéleteket szít az LMBTQ-emberekkel szemben.
Than Krisztina tudósítása; Fenyo Krisztina kiegészítő tudósítása