Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
A World Weather Attribution csoport által végzett elemzés , amely a folyamatban lévő időjárási események és az éghajlatváltozás közötti összefüggések vizsgálatára szakosodott számítógépes modellezésre szakosodott, megállapította, hogy a napokban tapasztalható extrém hőhullám „gyakorlatilag lehetetlen” lett volna emberi befolyás nélkül.
„Azt szeretném, ha a közvélemény tudná, hogy a klímaváltozás már nagy hatással volt a szélsőséges időjárásra, különösen a hőhullámokra” – írta egy e-mailben Michael Wehner, a Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium vezető tudósa és az elemzés közreműködője. „A globális felmelegedés nem az unokáink problémája; a miénk, itt és most.”
Harmadik napja rekordmagas hőmérsékletet mérnek a Déli-sark keleti részén. A mostani hőhullám természetesen relatívan értendő. Az ilyenkor megszokott hőmérséklet mínusz 51–45 Celsius az Antarktiszon, e helyett jelenleg mínusz 18–12 Celsiust mérnek. A jégtakaró közepén található Vosztok állomáson mínusz 53 Celsius a sokéves átlag, de a napokban mínusz 17,7 Celsiust is mértek, ez 15 fokot vert az elmúlt 65 évben mért csúcshőmérsékletre. A Vosztoknál mérték a Földön a leghidegebbet, mínusz 89,2 Celsiust, 1983. július 21-én.
A március az ősz kezdetét jelenti az Antarktiszon, amikor minden nap 25 perccel rövidülnek a nappalok.
A Földnek ezen a részén nem ritkák a szélsőséges hőmérsékleti kilengések. A jelenlegi viszonylagos meleget megelőzően, tavaly április és szeptember között a Déli-sark környékén az eddig ismert leghidegebb időszakot mérték: mínusz 61 Celsius-fok volt az átlaghőmérséklet.