Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
Az arizonai Wupatki Nemzeti Emlékhely illetékesei szerint a monszun után több száz bizarr, őskori állat kelt ki a kemény héjú petékből. A furcsa élőlények évtizedekig szunnyadhatnak, vízre várva.
Egy arizonai monszunt követően kelt életre több száz pajzsosrák, az Amerikai Egyesült Államok Wupatki Nemzeti Emlékhelyének területén. A különös feltámadás oka, hogy a furcsa külsejű állatok kemény héjú petéi évtizedeket is kibírnak a száraz talajban, ahonnan a hatalmas esők hozta víz mosta ki őket egy ideiglenes tóba.
„Ezek az ebihal méretű állatok, amelyeket Triopsnak hívnak, úgy néznek ki, mintha mini tőrfarkú rákok lennének, három szemmel” – mondta Lauren Carter, a Wupatki Nemzeti Emlékhely vezető vadőre, tudósított Live Science. Az Arizonában megjelent különös lények tényleg közel állnak a tőrfarkú rákokhoz, ugyanis a pajzsos levéllábú rákok rendjébe tartozó Triopsokról, magyarul nyári pajzsosrákokról van szó.
Triops megjelenése annyira ritka, hogy amikor a turisták arról számoltak be, hogy látták őket egy ideiglenes, esővel teli tónál, a személyzet először nem tudta, mit kezdjen az élőlényekkel.
A Közép-michigani Egyetem szerint a tojások évtizedekig szunnyadhattak a sivatagban, amíg nagyobb mennyiségű csapadék nem esett ahhoz, hogy létrejöhessen egy ideiglenes tó, amelyben elég időt tölthessenek a kifejlődéshez és a tojásrakáshoz a következő generáció számára. A kutatók számára sem világos, hogy a nemrég kikelt peték pontosan mennyi ideig voltak a földben, azonban akár évtizedeket is kibírnak a száraz körülmények között, így biztosítva a faj fennmaradását. „A Triops csak egy újabb példa arra, hogy a legrosszabb körülmények között is az élet utat talál magának” – fogalmaztak a Wupatki Nemzeti Emlékhely Facebook-oldalán. A pajzsosrákok közép-európai állományaiban a nőstények dominánsak, hímek ritkán fordulnak elő. A nőstények kemény héjú, tartós petéket raknak, amelyek akár több éven át víz nélkül is megőrzik életképességüket. Amint újra vízbe kerülnek, gyorsan kifejlődnek belőlük a rövid életciklusú rákok. Mindenevő, az iszapban található szerves törmelékkel, férgekkel, rovarlárvákkal táplálkozik. Magyarországon ritka, de több európai országban védett.