Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
Akár iOS, akár Android, az okostelefon átlagos használattal estére lemerül. S minél régebbi a készülék, annál gyorsabban – mert nem feltétlen a legjobb módon használjuk.
Két tényezőtől függ, hogy meddig bírja az akku: az egyik, hogy mennyire strapáltuk az adott napon, a másik, hogy miként bántunk vele a készülék használatba vétele óta. A mai Li-ion-akkumulátorok többet tudnak és kevésbé kényesek, de azért véges az élettartamuk. Minden töltés és újratöltés – egy töltésciklus – során kissé esik, 300-500 ciklus után pedig mintegy 80%-ra csökken az akkuk kapacitása.
Néhány szabályt érdemes betartani, hogy némileg megnöveljük élettartamukat:
- Jól jön a gyorstöltő – ha van -, de nem kell minden éjszaka azzal tölteni. A gyorstöltés egyes vizsgálatok szerint csökkenti az akku kapacitását: ha nem sürgős, éjszaka használhatunk hagyományos, de azért szabványos, gyári töltőt. Vagy kapcsoljuk ki a készülék szoftveres beállításaiban a gyorstöltést.
- Bár kíméletesebb az előbb említett hagyományos megoldás, de fölösleges az aggodalom, nem lehet „túltölteni” egyetlen korszerű készüléket sem. Áramköri védelmük ugyanis megakadályozza, hogy valóban túltöltődjenek: 100%-on lekapcsolják a szuflát. Ebből adódóan a régi típusú akkumulátorok csepptöltése sem működik.
- Ideális az akkuk számára hosszabb távon a kímélő, 80%-os töltöttség.
- Kerüljük a 0%-ra merítést: ha nem használjuk az eszközt, akkor is tartsuk legalább részben töltött állapotban.
- A Li-ion-akkumulátor 0 és 45 °C között működik megfelelően. Alacsonyabb hőmérsékleten, télen célszerű melegen, zsebben, táskában tartani, nyáron viszont óvni a közvetlen napsütéstől.
- A korszerű okostelefon szoftveresen kínál akkutakarékos üzemmódokat. Időnként érdemes az iOS készülékekben alacsony töltöttségűnek, droidban többnyire energiatakarékos módnak elnevezett funkciót igénybe venni. AMOLED kijelző esetén használjunk fekete háttérképet, sötét témát (a fekete szín egyszerűen a LED-ek megvilágítása nélkül jelenik meg, takarékosabb).
- Ha csak lehet, használjunk wifit: akár 40%-kal kevesebb energiát fogyaszt, mint a 4G-s böngészés.
forrás: hirado.hu