Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
Ha kiwit szeretnénk a saját kertünkből szüretelni, akkor a legjobb, ha márciustól májusig fogunk neki az ültetésének. Vásároljunk egy minél érettebb, de egészséges gyümölcsöt.
Mossuk meg a kiwit, és vágjuk fel néhány darabba. Vájjuk ki a belét, és tegyük egy csésze langyos vízbe. Kavarjuk jól el, és addig hagyjuk, míg kihűl a víz.
Egy szűrő felett öblítsük le néhányszor, míg el tudjuk különíteni a magokat. Tegyük a magokat egy papírtörlőre, és hagyjuk 2-4 órát száradni. Csomagoljuk be jól a magokat egy darab vattába, és helyezzük egy langyos vizes tálkába.
Fedjük le műanyag fóliával, és tegyük napos helyre. Éjszakára vegyük le róla a fóliát, majd reggel, mielőtt visszatennénk, öntözzük meg egy kicsit. 7-10 nap elteltével meg fognak jelenni az első csírák.
Tegyünk egy cserép aljára egy kevés agyagos földet, mélyítsünk kb. 5-10 mm-es lyukat, és mindenikbe tegyünk 2-3 magot. Fedjük le egy vékony réteg földdel, majd öntözzük meg egy kicsit.
Borítsuk be műanyag fóliával. 3-6 nap múlva meg fognak jelenni az első hajtások. A kiwi eléggé ellenálló a hidegre, ezért, ha már akkorára nőnek a hajtások nyugodtan kiültethetjük őket a kertbe is. Ha bent tartjuk, a téli időszakban hagyjuk, hogy kissé pihenjen, mérsékeljük az öntözését, elég, ha 2-3 hetente adunk vizet.
Tavasszal, és nyáron viszont kétnaponta meg kell öntözni. Nagyon hálás növény, egy évben akár többször is szüretelhetünk róla.
forrás: tudasfaja.com