Mi az ÉLET? Az élet – a materialista világnézet szerint – az anyag legmagasabb rendű szerveződése, definiálása a természettudományok legnehezebb feladatai közé tartozik. Nem rendelkezünk az élet olyan tömör, pontos meghatározásával, amelyet a tudományos közösség egyöntetűen elfogadna, de van olyan világnézet-semleges meghatározás is, miszerint az élet nem más, mint a világ fejlődési folyamata. Biológiai értelemben az élet a biológiai rendszerek, vagyis az élő szervezetek létezési módja.
Február 26-án reggel 9 óra előtt néhány perccel leszállt Tóbiás, a keselyűsi bekamerázott fekete gólya fészek tulajdonosa. Ezzel idén is övé az első hely, hiszen a legtöbb fekete gólya csak március közepén szokott Magyarországra visszaérkezni.
Itt lehet megfigyelni az életét, egy 24 órás megfigyelő kamerán keresztűl:
A másik, GPS-jeladóval felszerelt fekete gólya, Zoltán is úton van, február 21-én Kartúmtól északra, a Nílus völgyében járt, azóta nem küldött adatot a jeladó – írta közleményében a Gemenc Zrt.
Gemenc Zrt., a Duna-Dráva Nemzeti Park, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Baja Ifjúsági Természetvédelmi Egyesület együttműködésének eredményeként a szakemberek 2015-ben Beára és Jenőre, 2016-ban Zoltánra és Kornélra szereltek GPS jeladót. A madarak nevét a befogásuk napján aktuális névnap és nemük alapján választjuk.
Kornél végül úgy döntött, nem indul el Afrikába, a telet a Szegedi Vadasparkban tölti.
ZOLTÁN VONULÁSA 2016 – 2017-BEN
2017. FEBRUÁR
Zoltán február 8-án indult el haza, Gemencbe.
Délnyugati irányba tartva február 17-én érkezett a Nílushoz a szudáni Rabaq közelében (1500 km), azóta a folyóval párhuzamosan halad észak felé.
Utoljára február 21-én érkezett adat a jeladóról, a térképen az akkori tartózkodási helye látható.
2016. DECEMBER – 2017. JANUÁR
Ezt a két hónapot nagyrészt egy 25 km-es körzeten belül vadászgatva töltötte.
Ekkor légvonalban 4550 km-re volt a fészkétől, és a vonulása alatt összesen 6000 km-t tett meg.
2016. NOVEMBER – 600 KM
November 6-án 100 km-rel délebbre húzódott, a határ másik oldalára, majd a hónap végén még 500 km-t repült délre.
2016. OKTÓBER – 2200 KM
Október 8-án Szudán és a Közép-afrikai Köztársaság határvidékére érkezett, és a hónap többi napját itt töltötte. Ekkor már 5400 km-t tett meg összesen.
2016-ban október 22-én érkezett utoljára SMS a tartózkodási helyéről. Idén február 14.-től Valentin napi üzenetként újra érkeznek koordináták, a készülék folyamatosan elküldte az előző közel 4 hónap alatt eltárolt adatokat is.
2016. SZEPTEMBER – 3200 KM
A madarat 2016. június 23-án a fészekénél fogtuk be. A jeladó elszerelése és a gyűrüzés után fészkelőhelyétől mintegy 150 m távolságra engedtük szabadon. A madár a jelölést követően gemenci táplálkozóhelyeket látogatott, pl. Csörösz, Cserta, Vén-Duna.
Zoltán szeptember 20-án kezdte meg a vonulást, 950 km-t megtéve 24-én kelt át a Márvány-tengeren. Átrepült Törökország felett, majd a Földközi-tenger keleti partvidékén Szíria és Izrael után a Sínai félsziget déli csücskénél a Szuezi öböl fölött ért Afrikába. Szeptember 30-án a Nílus völgyében, Luxor közelében éjszakázott.
10 nap alatt 3200 km-t tett meg.